Jak wygląda pluskwa domowa oraz ugryzienia pluskiew? Zdjęcia przykładowe
Ciało dorosłej pluskwy zabarwione jest na kolor brązowy. Posiada owalny, płaski kształt i sięga długości do 4-5 mm, oraz szerokości około 3-4 mm. Wygląda jak…
Spis treści:
Jak wygląda pluskwa domowa? (zdjęcia)
Ciało dorosłej pluskwy zabarwione jest na kolor brązowy. Posiada owalny, płaski kształt i sięga długości do 4-5 mm, oraz szerokości około 3-4 mm. Dorosła pluskwa wygląda jak ziarno siemienia lnianego lub mniejszej wielkości pestka jabłka. Pluskwy domowe należą do grona pasożytów, ponieważ do przeżycia potrzebują tylko krwi. Są owadami atakującymi nie tylko ludzi, ale też zwierzęta, m.in.: psy, gryzonie, ptaki, a nawet gady. Jednak zdecydowanie bardziej upodobały sobie człowieka, głównie ze względu na dogodne warunki do egzystencji. Duże skupiska ludzi, np. bloki mieszkalne, akademiki wspomagają jej rozwój i przemieszczanie się z żywiciela na żywiciela. W związku z tym, pluskwę domową możemy spotkać częściej w dużych miastach, niż w mniejszych miejscowościach.
Na nasze szczęście pluskwa nie potrafi latać oraz skakać, bowiem nie ma dobrze rozwiniętych skrzydeł. Posiada jednak nogi, które są zaopatrzone w drobne pazurki, dzięki którym może wspinać się po chropowatych powierzchniach. Przez jedną minutę potrafi przejść na odległość około 1 metra. Pasożyt ten, atakuje głównie w nocy, a największą aktywność wykazuje od 1 do 5 rano, czyli podczas najgłębszej fazy snu człowieka. Do żywiciela przyciąga je ciepło ciała, wydychany dwutlenek węgla i substancje wydzielane przez skórę. Po posiłku pluskwy wracają do swoich trudno dostępnych kryjówek, w związku z tym, nie łatwo jest je dostrzec. Zdecydowanie o wiele szybciej zauważymy dowody ich bytności w postaci ugryzienia pluskwy na ciele, lub ciemnych plamek na prześcieradle.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy? (zdjęcia)
Wiele osób zastanawia się jak odróżnić pogryzienie przez pluskwy od ukąszenia innych owadów, czy alergii. Otóż problem jest nieco skomplikowany, ponieważ to jakie będziemy mieli objawy po ugryzieniu pluskwy, zależy głównie od indywidualnej odporności organizmu. U jednych osób powstają miejscowe zaczerwienienia, a u niektórych ogólne reakcje alergiczne na ugryzienie pluskwy. Zdjęcia, które widzimy w internecie mogą być przerażające, jednak warto pamiętać, że u niektórych osób pluskwy nie pozostawiają żadnych śladów na skórze. Jest to wbrew pozorom niekorzystna sytuacja, ponieważ osoby nieświadome problemu mogą pozwolić na znaczny rozrost populacji zanim zorientują się, że mają nieproszonych gości w mieszkaniu. Jednak najczęściej w miejscach ugryzień pluskwy pojawiają się twarde, białawe pęcherzyki, otoczone czerwonymi plamami. Rozdrapywanie tych pęcherzyków stwarza wrota dla wtórnych infekcji, które mogą być powodem innych chorób skóry.
Liczne ugryzienia pluskiew możemy znaleźć głównie w miejscach, w których skóra jest bardzo delikatna i cienka. Podczas jednego posiłku pluskwa gryzie kilkakrotnie, zatem zazwyczaj na ciele możemy zaobserwować kilka śladów obok siebie. Pluskwy posilają się przez okres, najczęściej od 3 do 5 minut. Co ciekawe, ilość pobranej krwi może przewyższać ciężar pasożyta, w związku z tym, gdy pluskwa jest głodna, porusza się zdecydowanie szybciej, aniżeli gdy jest najedzona. Sam moment ugryzienia i ssania nie jest bolesny, bowiem pluskwy wpuszczają do skóry znieczulającą wydzielinę gruczołów ślinowych, która też zapobiega krzepnięciu krwi. Zazwyczaj dopiero po upływie kilku godzin występuje uczucie swędzenia i pieczenia, czyli wtedy kiedy zdążą już spokojnie schować się do swojej trudno dostępnej kryjówki. Pluskwy nie potrzebują krwi codziennie. Piją ją średnio co 2-4 dni i tylko wtedy wychodzą ze swoich kryjówek. Pomimo tego, że jeszcze nie udowodniono, że pluskwy przenoszą choroby zakaźne, u niektórych ludzi mogą wywoływać silne urazy psychiczne, apatię i nerwowość.
Jaki jest cykl życia pluskwy? (infografika)
Wpisując w wyszukiwarce frazę „jak wygląda pluskwa domowa zdjęcia”, można natknąć się na stworzenia, które nieco różnią się od siebie wyglądem. Jest to spowodowane tym, że pluskwy mają kilka stadium rozwoju, które nazywane są cyklem. Wbrew pozorom cykl życia pluskwy nie jest skomplikowanym procesem. Jak wiadomo pluskwa do przeżycia potrzebuje jedynie spokoju oraz krwi. Jednak, gdy w pobliżu brakuje żywiciela zapada w stan hibernacji, który zazwyczaj trwa od kilku, czasami nawet do kilkunastu miesięcy, a następnie umiera.
Samica składa biało-perłowe jaja w bezpieczne i dosyć ciepłe miejsca, a więc w drobne szpary i szczeliny, które służą im za dzienne kryjówki. W ciągu całego życia samica może złożyć od 250 do 500 jaj. Niestety, jaja są odporne na niskie temperatury i potrafią przetrwać okres 45 dni w temperaturze nawet -6°C. Także, możemy zdementować kolejny mit, jakoby przetrzymywanie odzieży, bądź przedmiotów w zamrażalce mogłoby je skutecznie zwalczyć.
Po około 7-10 dni od złożenia jaj, wykluwają się larwy (tzw. nimfy), które są podobne do osobników dorosłych. Są jednak znacznie mniejsze i przeźroczyste, z widocznym przewodem pokarmowym, który prześwituje przez pokrycie ciała. Larwa może pobierać krew już po kilku godzinach po wylęgu. Bez pokarmu może żyć nawet przez 60 dni. Larwy linieją 6-krotnie i powiększają rozmiary od 1,3 mm do 5 mm, które linieje w osobnika dorosłego. Warto dodać, że w każdym stadium larwalnym pasożyt musi pobrać krew, która jest niezbędna dla jego wzrostu, dalszego rozwoju i linienia.
Skąd biorą się pluskwy?
Na samym wstępie warto obalić kolejny mit, że pluskwy podobnie jak karaluchy biorą się z niskiego poziomu czystości pomieszczeń. Wbrew pozorom pluskwy nie biorą się z brudu, jednak faktem jest to, że duży bałagan zdecydowanie pomaga im się ukrywać. Pasożyty te, są głównie przenoszone przez ludzi i zwierzęta, zatem pojawienie się pluskiew w mieszkaniu jest zazwyczaj dziełem przypadku. Do najczęstszych przyczyn należą:
- nocleg w hotelu, hotelu, pensjonacie, a nawet szpitalu;
- nocowanie gości, którzy mają problem z pluskwami lub nocowanie w zapluskwionym mieszkaniu;
- kupno używanego łóżka lub innych mebli z portali ogłoszeniowych;
- przechodzenie pluskiew przez okno po elewacji od sąsiadów, szczególnie w okresie letnim;
- przechodzenie pluskiew przez nieszczelności od sąsiadów, np. kratki wentylacyjne, piony;
- podróż komunikacją publiczną, np. autobusy, tramwaje, pociągi, metro.
Po czym poznać, że mamy pluskwy? (zdjęcia)
Zanim zorientujemy się, że w naszym mieszkaniu pojawiły się pluskwy mogą minąć całe tygodnie, a nawet miesiące. Dzieję się tak, ponieważ, bardzo ciężko jest odróżnić ugryzienia pluskiew od innych owadów, czy alergii. Ponadto, niejednokrotnie zdarzają się nietrafione diagnozy lekarzy dermatologów, którzy po obserwacji śladów na ciele przepisują leki, np. na świerzb. Próbując rozwiązać problem, który nie istnieje, często narażamy się na znaczny rozrost populacji, której zwalczenie może przysporzyć problemy, nawet profesjonalnej firmie. Dlatego ważna jest dokładna identyfikacja pasożyta, w jak najwcześniejszym etapie. Na nasze szczęście, obecność pluskiew w naszym mieszkaniu można ocenić nie tylko na podstawie śladów na ciele, ale też innych czynników.
- Poza ugryzieniami możemy zaobserwować odchody pluskiew, które zazwyczaj są widoczne na pościeli w postaci małych, brunatnych, bądź czarnych plamek. Faktem, jednak jest to, że występowanie odchodów pluskiew nie ogranicza się tylko do posłania, ponieważ można je znaleźć w wielu innych miejscach, zazwyczaj w okolicach ich kryjówek.
- Oprócz widocznych śladów odchodów pluskwy warto zwrócić uwagę na wylinki, przypominające łuski zbóż. Wylinki są niczym innym jak pozostawioną skórą pasożyta, w wyniku jego wzrostu.
- Dodatkowo ich obecność może zdradzać charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który pochodzi od substancji wydzielanych przez te pasożyty. Zapach ten jest słodkawy i mdlący, niektórzy porównują go do zapachu zgniłych malin.
Niestety, namierzenie żywej pluskwy nie jest łatwe, jednak jeśli zdobędziemy odpowiednią wiedzę, gdzie ich szukać, możemy zwiększyć swoja przewagę w tej nierównej walce.
Gdzie możemy znaleźć pluskwy? (infografika)
Wbrew pozorom pluskwy z natury są dosyć leniwymi stworzeniami. Lubią mieć pożywienie „w zasięgu ręki”, dlatego bardzo cenią sobie naszą obecność, szczególnie w miejscach, w których odpoczywamy. W związku z tym, najczęściej można je znaleźć w łóżkach, kanapach, fotelach oraz w ich najbliższych okolicach. Pluskwy, dzięki skrajnie cienkiemu ciału są w stanie wcisnąć się w najmniejszą szczelinę. Ten niepokojący fakt może w dość negatywny sposób rozbudzić wyobraźnie i na starcie wprowadzić nas w bezradność. Na naszą korzyść istnieją jednak miejsca w mieszkaniu, które statystycznie są najczęściej zasiedlane przez pluskwy, należą do nich m.in.:
- tylnie lub dolne części szafek nocnych, komód, szaf;
- listwy przypodłogowe, boazerie, drobne szczeliny w podłodze;
- firanki, karnisze;
- szwy mebli tapicerowanych;
- obrazy, zegary, kwiaty, doniczki;
- krawędzie dywanów, pęknięcia w ścianach, zgięcia tapet;
- obudowy gniazdek;
- posłania zwierząt.
Analizując powyższe miejsca, można uznać, że pluskwa ma szanse znajdować się głównie w okolicach miejsc odpoczynku. Natomiast przy dużym zapluskwieniu może być dosłownie w całym mieszkaniu. Dlatego w celu całkowitego ich usunięcia warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, która nie tylko pozbędzie się problemu, ale również pomoże określić źródło ich pojawienia się.
Jak zapobiec pojawieniu się pluskiew?
Podsumowując, pluskwy są niezwykle sprytnymi, wytrwałymi, a zarazem najcięższymi owadami do zwalczenia, które mogą pojawić się w mieszkaniu. Przemieszczają się razem z ludźmi, zatem całkowita ochrona przed nimi jest wręcz niemożliwa, szczególnie jeśli mieszka się w dużym mieście. Są jednak czynności profilaktyczne, które wykonywane systematycznie mogą zdecydowanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się pluskiew w naszym otoczeniu.
- W sytuacji, gdy mamy pewność, że w pobliżu jest potencjalne źródło, np. pluskwy u sąsiadów, zapewnienie owadoszczelności jest kluczowym aspektem. Chodzi oto, by uniemożliwić pluskwom przedostanie się do naszego mieszkania. Zdecydowanie, może pomóc założenie moskiter na okna, uszczelnienie pionów, czy kratek wentylacyjnych.
- Następnym, dość ważnym elementem profilaktyki jest dbanie o jak najmniej przyjazne środowisko dla pluskiew. Można to zrobić po przez likwidację ich potencjalnych kryjówek, np. uszczelniając szczeliny w boazeriach, tapetach, czy listwach przypodłogowych.
- Systematyczne dbanie o higienę miejsc spania jest podstawą środków zapobiegawczych, m.in.: częste zmienianie i wietrzenie pościeli, odkurzanie materacy, czy drobnych szczelin w łóżku.
- Ważne jest, aby unikać zakupu używanych mebli z nieznanych źródeł. Natomiast, w sytuacji zakupu, dokładne ich oględziny będą niezbędne.
- W przypadku powrotu z podróży, ważne jest aby obejrzeć swój bagaż przed wniesieniem go do mieszkania, można go dodatkowo potraktować domową parownicą.
Jak pozbyć się pluskiew?
Domowe sposoby na zwalczanie pluskiew są mało skuteczne. Dodatkowo, zakup tanich środków biobójczych dostępnych w internecie, a następnie próby ich samodzielnego stosowania mogą nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Niejednokrotnie słyszeliśmy od naszych klientów, że podczas próby pozbycia się pluskiew na własną rękę, skończyli u lekarza zatruwając się środkiem chemicznym. Okazuje się, że nawet użycie ogromnej ilości środków biobójczych może być nieskuteczne, jeśli użyje się ich w nieodpowiedni sposób oraz przy użyciu nieodpowiedniego sprzętu. Ponadto, w większości przypadków problemów z pluskwami sama metoda chemiczna może być niewystarczająca. Dopiero kompleksowa analiza problemu i dostosowanie odpowiednich metod do konkretnego przypadku, może je całkowicie zwalczyć. Zatem, by stuprocentowo pozbyć się pluskiew oraz przy okazji oszczędzić nerwy, czas i przede wszystkim zdrowie, warto zgłosić się do firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zwalczania pluskiew, przejdź do poniższej strony lub skontaktuj się z nami, dzwoniąc na jeden z dostępnych numerów.