Bezpieczne Otoczenie

Czym różnią się - Dezynfekcja, Dezynsekcja, Deratyzacja, Dezodoryzacja, Deakaryzacja, Deawionyzacja?

Od czytania powyższych pojęć, może pojawić nie mały mętlik w głowie. Nic dziwnego, przecież dla osób…

Czym różnią się - dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja, dezodoryzacja, deakaryzacja, deawionyzacja?

Od czytania powyższych pojęć, może pojawić nie mały mętlik w głowie. Nic dziwnego, przecież dla osób nie mających doświadczenia z tego typu usługami brzmią prawie identycznie. Otóż pomimo tego, że wyżej wspomniane usługi są różniącymi się od siebie procedurami, łączy ich jeden cel, a mianowicie zapewnienie bezpiecznych warunków do przebywania w danym otoczeniu. Każda z nich ma na celu eliminację czynników, które mogą zagrażać ludziom, zwierzętom, roślinom, przedmiotom, bądź obiektom. Sprawdźmy jakie zagrożenia eliminuje każda z tych procedur.

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to zabieg mający na celu eliminację wszelkich chorobotwórczych patogenów niewidocznym gołym okiem, do których należą, m.in.: bakterie, grzyby, wirusy i inne groźne drobnoustroje. Profesjonalnie wykonana dezynfekcja jest fundamentalną czynnością w placówkach służby zdrowia, w przetwórstwie spożywczym oraz we wszelkich miejscach, gdzie istnieje konieczność utrzymania szczególnych warunków sanitarnych. Dezynfekcji poddawane są głównie pomieszczenia, pojazdy oraz sprzęt, np. medyczny.

Co to jest dezynsekcja?

Dezynsekcja to działania mające na celu zwalczanie wszelkiego typu insektów, m.in. pluskwy, karaluchy, komary oraz wiele innych uciążliwych owadów. Zabieg ten, wykonywany jest w mieszkaniach, hotelach, restauracjach halach produkcyjnych, magazynach oraz na terenach otwartych. Regularnie wykonywana dezynsekcja jest niezwykle ważnym zabiegiem, ponieważ insekty mogą przenosić groźne choroby, wyrządzać szkody w rolnictwie, lub po prostu uprzykrzać codzienne funkcjonowanie.

Co to jest deratyzacja?

Deratyzacja jest zabiegiem, który ma celu zwalczanie wszelkiego typu gryzoni z otoczenia. Celem są nie tylko szkodliwe szczury oraz myszy ale również nornice, krety, a nawet kuny. Regularnie wykonywana deratyzacja jest fundamentem bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt, m.in.: w budynkach mieszkalnych, magazynach, czy halach produkujących żywność. Okazuje się, że gryzonie bardzo szybko się rozmnażają, jednocześnie przenoszą groźnie choroby lub wyrządzają szkody w terenie. Warto dodać, że deratyzacja jest obowiązkiem każdego właściciela, bądź zarządcy nieruchomości i jest uwarunkowana przepisami sanitarnymi.

Co to jest dezodoryzacja?

Dezodoryzacja, jest kompletnym zabiegiem usuwania nieprzyjemnych zapachów z otoczenia. Zabieg ten stosuje się w sytuacji, gdy domowe środki nie zdają egzaminu. Podczas dezodoryzacji usuwane są groźne i toksyczne zapachy, m.in.: kwas masłowy, zapach klejów i lakierów, substancji odzwierzęcych, spalenizny po pożarze, stęchlizny oraz zapachu rozkładu organicznego. Warto dodać, że dezodoryzacja jest zabiegiem trwałego usunięcia zapachu, a nie jego zamaskowania.

Co to jest deakaryzacja?

Deakaryzacja, jest zabiegiem pozwalającym na usuwanie alergenów z mieszkań, przedszkoli, pojazdów oraz wszędzie tam, gdzie mogą przebywać osoby cierpiące na alergię. Do najczęściej usuwanych alergenów należą, m.in.: roztocza kurzu domowego, alergeny w sierści zwierząt, pyłki drzew i kwiatów, szkodliwe związki po remoncie oraz zarodniki grzybów i pleśni. Regularnie wykonywana deakaryzacja pomaga alergikom w normalnym funkcjonowaniu bez silnych reakcji alergicznych.

Co to jest deawionyzacja?

Deawionyzacja, polega na odstraszaniu szkodliwego ptactwa, głównie na terenie dużych miast. Głównym celem jest zniechęcenie ptaków do przebywania w miejscach, które pragniemy zachować w czystości. Wbrew pozorom ptaki, mogą wyrządzić duże szkody, głównie ze względu na swoje odchody, które stanowią zagrożenie dla karoserii aut i elewacji budynków z powodu kwaśnego odczynu. Regularnie przeprowadzana deawionyzacja pomaga zachować nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo, ponieważ ptaki mogą przenosić pasożyty oraz groźne choroby.