Bezpieczne Otoczenie

Alergia na roztocza kurzu domowego. Jak sobie pomóc?

Roztocza to niewielkich rozmiarów pasożyty z rodziny pajęczaków, które gnieżdżą się w ciepłych, zakurzonych i wilgotnych miejscach. Odżywiają się głównie…

Czym są roztocza? (zdjęcia)

Roztocza to niewielkich rozmiarów pasożyty z rodziny pajęczaków, które gnieżdżą się w ciepłych, zakurzonych i wilgotnych miejscach. Głównie odżywiają się naskórkiem, pleśnią, resztkami jedzenia oraz osiadającymi na meblach pyłkami roślin. Zawarta w odchodach roztoczy guanina jest przyczyną alergii u wielu ludzi. Szkodliwe substancje osiadają na wyposażeniu mieszkania lub unosząc się w powietrzu, są wdychane przez domowników.

Chociaż roztocza są tak małe, że nie widać ich gołym okiem, stanowią bardzo duży problem dla naszego zdrowia – przyjmuje się, że już około 6 milionów Polaków (zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci) jest na nie uczulone. Do najpopularniejszych gatunków roztoczy kurzu domowego należą:

  • Dermatophagoides farinae, Dermatophagoides pteronyssinus – występują w łóżkach, materacach, poduszkach, dywanach, meblach tapicerowanych.
  • Lepidoglyphus destructor, Tyrophagus putrescentiae, Acarus siro (roztocze spiżarniane) – są obecne w paszy dla zwierząt, słomie, sianie, w składach żywności i w kurzu domowym.

Jakie są objawy alergii na roztocza kurzu domowego? (infografika)

Osoby uczulone na roztocza zmagają się z przykrymi objawami alergii przez cały rok, ale najbardziej są one dokuczliwe jesienią i zimą, co ma związek z sezonem grzewczym i rzadszym wietrzeniem mieszkań. Do głównych symptomów należą:

  • zatkany nos,
  • katar i kichanie,
  • bóle głowy,
  • wysypka skórna,
  • łuszczące się
  • zmiany na skórze,
  • piekące oczy.
Zlekceważenie tych objawów może prowadzić do nieżytu nosa i atopowego zapalenia skóry. Do konsekwencji należy także zachorowanie na astmę oskrzelową.

Jak się pozbyć roztoczy domowymi sposobami?

Największą skuteczność wykazuje połączenie różnych metod ograniczających ekspozycję na alergeny roztoczy kurzu domowego wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Do najważniejszych zaleceń należą:

  • regularne pranie pościeli, poduszek, zabawek w wysokiej temperaturze (około 55 stopni Celsjusza),
  • stosowanie akarycydów,
  • stosowanie pościeli barierowej,
  • okresowe zamrażanie zabawek i pościeli.
Do dobrych praktyk należy także wysuszenie włosów przed położeniem się do łóżka, ponieważ wilgoć na poszewce sprzyja rozwojowi pasożytów. Pamiętaj, że w aptekach dostępne są środki w formie tabletek i kropel, które działając odczulająco, zwiększają tolerancję na alergen. Wysoka temperatura sprzyja osiedlaniu się roztoczy, dlatego nie zapominaj o konieczności regularnego wietrzenia pomieszczeń. Do sprzątania wybieraj środki z właściwościami antystatycznymi, ponieważ opóźniają proces osiadania kurzu. Jeśli jest taka możliwość, nie susz prania w mieszkaniu – wynieś suszarkę na balkon, do ogrodu lub do pralni.

Jak skutecznie zwalczyć roztocza? (zdjęcia)

Chociaż profilaktyka i systematyczne sprzątanie całego mieszkania są niezwykle ważne w walce z tymi pasożytami, to jednak domowe sposoby nie zawsze są wystarczające. W końcu kurz osiada w trudno dostępnych miejscach oraz unosi się w powietrzu. Jeśli chcielibyśmy ograniczyć to ryzyko, musielibyśmy pozbyć się z mieszkania zasłon, materacy, mebli tapicerowanych, dywanów, zabawek i wszelkich dekoracji, co w praktyce jest niezwykle trudne. Zatem szukając informacji na temat tego, co zabija roztocza, warto dłużej zatrzymać się nad trzema skutecznymi metodami:

  • Pierwszą skuteczną metodą w walce z roztoczami jest profesjonalne pranie tapicerki, czyli wszelkich powierzchni tapicerowanych, m.in.: kanap, materacy, dywanów, zagłówków, foteli, czy tapicerowanych paneli ściennych. Używa się do tego przemysłowych odkurzaczy piorących, opierających się o metodę ekstrakcyjną. Razem z roztoczami usuwamy martwy naskórek, który stanowi pożywienie i bezpośrednio przyczynia się do wzrostu ich populacji.
  • Kolejną metodą, której nie sposób ominąć jest metoda ozonowania. Polega ona na rozprowadzeniu ozonu, czyli gazu naturalnie występującego w atmosferze, po przez profesjonalne generatory ozonu. Docierając do wszelkich trudnodostępnych zakamarków ozon zwalcza wszelkiego rodzaju alergeny, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i komfortu osób przebywających w danym pomieszczeniu. Za tym rozwiązaniem przemawia także to, że ozon nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych substancji co sprawia, że jest bezpieczny dla zdrowia. Oczywiście pod warunkiem, że zabieg wykonują profesjonaliści.
  • Skutecznie usuwanie alergenów i roztoczy jest możliwe również przy pomocy Allergoff® PRO, czyli profesjonalnej metody, stosowanej przez naszą firmę. Środek jest przeznaczony do użytku w mieszkaniach i miejscach użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy hotele. Preparat zapewnia najwyższej jakości ochronę przed alergenami roztoczy kurzu domowego, a przy tym jest w pełni bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Preparat jest nanoszony po przez specjalistyczne zamgławiacze ULV na miejsca będące siedliskami alergenów, na przykład: na zasłony, materace, meble tapicerowane, legowiska dla zwierząt, zabawki. Do jego zalet należy również długotrwały efekt utrzymujący się przez miesiące oraz brak ryzyka pojawienia się skutków ubocznych u ludzi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania alergenów i roztoczy, przejdź do poniższej strony lub skontaktuj się z nami, dzwoniąc na jeden z dostępnych numerów.